Geoblog.pl    GregorioW    Podróże    Dresden und seine Umgebung    Rzymskie przeobrażenia
Zwiń mapę
2009
20
cze

Rzymskie przeobrażenia

 
Niemcy
Niemcy, Dresden Neustadt
POPRZEDNIPOWRÓT DO LISTYNASTĘPNY
Przejechano 2683 km
 
Zanim jednak ruszymy na kolejny podbój kolorowej republiki, coś dla ducha ;)

Zaczynam od wystawy, której nie można zobaczyć w Dreźnie na co dzień. "Przeobrażeni bogowie" (Verwandelte Götter) w sporej części przyjechali bowiem z Madrytu, prosto z kolekcji Museo del Prado.

W folderze wystawy czytam, że kolekcje madrycka i drezdeńska, połączone w ramach tej wystawy, są najstarszymi zbiorami rzeźb rzymskich, zgromadzonymi poza Włochami. Jedną kupił sobie ongiś Filip V, drugą - August II.

Przezentowane rzeźby to w większości kopie greckich mistrzów rzeźby klasycznej, wykonane w I w. n.e. Część z nich to typowe "posągi portretowe", niektóre z wyraźną "wymienną" głową - można było zamówić sobie do ogródka standardową postać i dorobić portret ;) Reszta to posągi bogów i innych bohaterów mitów.
Inaczej trochę jest w salach z typowo rzymskimi rzeźbami - tu mamy też popiersia cezarów i patrycjuszek.
Ciekawostką może być próba rekonstrukcji kolorystyki twarzy jednego z "portretów" - czasem zapominamy o tym, że te wszystkie posągi zwykle były pierwotnie kolorowe...

Prawie każde dzieło jest ilustracją jakiejś charakterystycznej cechy antycznego rzeźbiarstwa - wystawa pełni ma niewątpliwie ogromny potencjał edukacyjny. Każda rzeźba jest przy tym w paru słowach opisana, a dodatkowo w każdej sali znajdujemy opis cech, na które warto zwrócić uwagę. Dla bardziej dociekliwych wystawiony jest (chyba w sali VII) do wglądu katalog z wybitnie szczegółowymi opisami ;)
Poza tym wystawa nie wydaje się być - na razie? już? - popularna. Wystarczy trochę szczęścia i można trafić na moment, że ze sztuką sprzed 2000 lat zostaniemy sam na sam... (W tym momencie nie bez znaczenia jest, że wszystkie ściany są osłonięte czarnymi zasłonami).


(i) Verwandelte Götter - Antike Skulpturen des Museo del Prado zu Gast in Dresden, Dresden Neustadt, Pałac Japoński (Japanisches Palais), Palaisplatz 11, 20 maja - 27 września 2009; bilet normalny: 5 €, bilet łączony z wstępem do Gemäldegalerie Alte Meister i na wystawę okolicznościową o Karolu Gustawie Carusie: 14 € (więcej informacji na stronach Staatliche Kunstsammlungen Dresden: http://www.skd.museum); dojazd tramwajami linij 4 i 9 do przystanku Palaisplatz.

 
POPRZEDNI
POWRÓT DO LISTY
NASTĘPNY
 
Zdjęcia (4)
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
Komentarze (0)
DODAJ KOMENTARZ
 
GregorioW
Grzegorz Wielgoszewski
zwiedził 17.5% świata (35 państw)
Zasoby: 456 wpisów456 176 komentarzy176 1041 zdjęć1041 5 plików multimedialnych5
 
Moje podróżewięcej
20.09.2020 - 06.02.2021
 
 
07.08.2018 - 11.02.2020
 
 
01.03.2014 - 23.08.2014