Geoblog.pl    GregorioW    Podróże    Dresden und seine Umgebung    Przygrywka

Przygrywka

Niemcy
Niemcy, Dresden Altstadt

Kiedyś uciekła mi "trójka" i do pracy pojechałem "ósemką" i "dziewiątką" z przesiadką na Theaterplatz. Przystanek jest tuż przy katedrze, więc chwilę oczekiwania spędziłem na studiowaniu ogłoszeń ;)

Zainteresowało mnie jedno: możliwość posłuchania organów dwa razy w tygodniu po pół godziny. Już wówczas byłem po wizytach w tym kościele, więc wiedziałem, że tamte organy nie byle jakie są. Postanowiłem w końcu się przekonać o tym nieco bardziej bezpośrednio...

Organy Silbermanna w katedrze drezdeńskiej są ostatnim dziełem tego budowniczego - dokończone i poświęcone zostały już po jego śmierci, w 1755 roku. Jako jedyne z trzech w Dreźnie zachowały się do dziś; m.in. dlatego, że zdemontowano je przed bombardowaniami w 1945 roku. Trudno wypowiadać mi się o kwestiach technicznych - zainteresowanych odsyłam do Wikipedii (link na początku tego akapitu ;) ).

Chętnie posłuchałem sobie półgodzinnej prezentacji instrumentu. I pewnie jeszcze tam kiedyś zajrzę. Miłośnikom organów polecam, pozostałych zachęcam - zawsze to chwila, w której zapomina się o pośpiechu ;)

(i) Orgelvorspiel im Hofkirche, środy i soboty, 11:30-12:00. Aktualności parafii katedralnej tu. Mniej więcej co trzy tygodnie, w środy, organizowany jest ponadto wieczorny koncert organowy.

GregorioW
Grzegorz Wielgoszewski
zwiedził 16.5% świata (33 państwa)
Zasoby: 453 wpisy453 174 komentarze174 1041 zdjęć1041 5 plików multimedialnych5

20.09.2020 - 06.02.2021